Dla fanów kawy, słodkości i dobrych miejsc

Jak przechowywać kawę

Jak przechowywać kawę

Kawa należy do produktów, których przechowywanie ma kluczowe znaczenie dla ich jakości. Zapewne nie raz zdarzyło się Wam pić kawę, która w smaku była płaska, bez żadnych subtelnych nut, które pozwoliłyby rozkoszować się jej aromatem (choć np parę dni wcześniej smakowała wyśmienicie). Najczęściej winnym tej sytuacji jest niewłaściwy sposób przechowywania kawy.

Zarówno kawę ziarnistą jak i mieloną zawsze i bezwzględnie należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Nie ma tu szczególnego znaczenia czy będzie to metalowa puszka czy też plastikowe pudełko na żywność. Ważne, żeby był to pojemnik suchy i zabezpieczający kawę przed parowaniem, wilgocią i zapachami z zewnątrz.

Po pierwsze aromat. Olejki decydujące o poszczególnych nutach aromatycznych w kawie parują intensywnie już w temperaturze pokojowej (co łatwo poczuć). Szczególnie mocno proces ten zachodzi w kawie mielonej, której powierzchnia parowania jest kilkaset razy większa niż kawy ziarnistej, chronionej dodatkowo przez zewnętrzną warstwę ziarna. Aby długo cieszyć się świeżą (w miarę) kawą, należy zminimalizować oddawanie aromatu poprzez trzymanie kawy szczelnie zamkniętej – oryginalne opakowanie dobrze jest zabezpieczyć po zwinięciu klamrą, a całość dodatkowo schować do szczelnego pojemnika (tak, by zminimalizować kontakt z powietrzem).

Po drugie wilgoć. Kawa ziarnista (a mielona w szczególności) nie lubi wilgoci – wpływa ona destrukcyjnie na aromat a przy okazji powoduje szybsze starzenie się kawy (a w skrajnych przypadkach może prowadzić do rozwoju pleśni). Zawilgocona kawa drastycznie traci na jakości, co łatwo wyczuje nawet osoba, która nie jest szczególnym koneserem. Z tego powodu ostrożnie należy podchodzić do kwestii przechowywania kawy w lodówce – niska temperatura powoduje co prawda, że kawa przestaje parować, czyli oddawać swoje aromaty otoczeniu, z drugiej jednak strony, po wyjęciu kawy z lodówki wysoce prawdopodobne jest, że ulegnie ona zawilgoceniu podczas ogrzewania do temperatury pokojowej. Nigdy nie zamrażamy kawy! Powoduje to zniszczenie wiązań w olejkach, co prowadzi kawę do całkowitej utraty aromatu.

Po trzecie – zapachy z zewnątrz. Kawa nie bez powodu często używana jest jako pochłaniacz złych i zarazem źródło przyjemnego zapachu. Kawa mielona (w ziarnach niestety też) doskonale pochłania zapachy. Wszystkie. Pomimo wyczyszczenia w pomieszczeniu dalej unosi się brzydki zapach? Wysyp w otwartym pojemniku odrobinę kawy. Wkrótce zostanie tylko aromat kawy (oczywiście on też wkrótce zniknie, w miarę jak olejki będą parować). Przechowywanie źle zabezpieczonej kawy w towarzystwie innych aromatycznych produktów (np przypraw) spowoduje, że kawa przejmie zapachy z otoczenia. Efekt końcowy? Kawa o zaskakującym, niekoniecznie pożądanym aromacie.

To wszystko co musicie wiedzieć, by zawsze cieszyć się kawą o wyśmienitym i intensywnym aromacie wolnym od dziwnych naleciałości.

A jeśli szukasz praktycznego i eleganckiego rozwiązania, polecam: kawa mielona w puszce >

krzychu
krzychu

Coffee spot i sklep z pyszną kawą. Pełne ciepła, poruszające zmysły miejsce w Tychach, gdzie kawa to zdecydowanie więcej niż codzienna rutyna. Ekskluzywne mieszanki kaw, akcesoria, słodycze z rodzinnych manufaktur i wyszukane dodatki do Twojego domu. Szukasz pomysłu na prezent? Doradzimy, a jeśli będziesz chciał porozmawiać przy kawie, będziemy mieć dla Ciebie czas. Smaczna kawa do Twojego biura, kancelarii, gabinetu? Zapewniamy regularne dostawy własnym transportem lub kurierem. Naszych kaw napijesz się w najlepszych polskich i europejskich restauracjach, wyróżnionych przez uznane na świecie przewodniki kulinarne. Wejdź, delektuj się z nami.

No comments yet. Be the first one to leave a thought.
Leave a comment

Leave a Comment